Zde je Pankrácovo, Servácovo, Bonifácovo a Žofiino.

2001 Morava

Termín: Květen 2001
Místo: Králický Sněžník - Jeseníky - Blansko - Jihlava

Opět akce PSB.
Účast: Pankrác, Servác a Bonifác
Pro významné páté jubileum naší akce byly vybrány po lonském "odpočinku" hory. Dokonce bylo nutné dodržovat i časový rozvrh, protože jsem dopředu zamluvil ubytování na Švýcárně v Jeseníkách.

Seznam a popis kapitol
Vysvětlivky k itineráři

č - následuje červená turistická značka
m - následuje modrá turistická značka
ž - následuje žlutá turistická značka
z - následuje zelená turistická značka
s - následuje silnice
v - následuje jízda vlakem
l - následuje let vzduchem (letadlem)
d - následuje plavba po vodě (lodí)
k - následuje cesta lanovkou
t - následuje cestování pod zemí (tunelem)
a - následuje prodírání lesem, pouští, městem, apod., nedefinovatelným směrem, neznámou cestou

Příklad:
Velké Prstostrky(a,č,v) = Z Velkých Prstostrk kazimutem na červenou až na nádraží a pak vlakem.

Den prvý: Dolní Lipka - Králíky - Králický Sněžník - Staré Město pod Sněžníkem

Přeprava vlakem do Dolní Lipky proběhla bez problémů. Hlídáme si kola a tak přijíždíme společně. Přejíždíme do Králíků a vyjedeme si ke Králickému klášteru. Po vysilujícím stoupání následuje logicky oběd.
Po obědě vyhledáme značku, co nás zavede na vrchol Králického Sněžníku a vyrážíme. Cesta zprvu příjemná začíná stoupat. Nejprve vede po úbočí hřebene hor dřevařskou cestou a pak se vrhne do koryta potoka a jím kolmo vzhůru. Prodíráme se potokem skrz houštiny s koly na zádech. Nikde ani človíček. Za to nahoře je plno. Přes vrchol vede českopolská hranice. Odsuzuje tak hromadu sutin bývalé rozhledny být v Polsku. Polští pohraničníci se samopaly si hromadu ale dobře hlídají. Udělat pět kroků do Polska je bez pasu zakázáno. Já a Servác pasy máme a tak jsme na hromadu vpuštěni. Vylezeš-li na hromadu, jsi nejvýše položený člověk v celém okolí. Takové štěstí se ale Pankrácovi vyhlo. Smutně hledí z Čech, jak jsou jeho bývalí kamarádi v Polsku vysocí. Aby se netrápil, ukážeme mu slona z pískovce.
Ze Sněžníku to jde jenom dolů. Cestička je pokryta buď blátem nebo sněhem a nebo blátem a sněhem. Když nás sníh omrzí, je cestička pokryta kmeny pokácených stromů. Je totiž zábavné protahovat kola skrz větve pod kmeny eňu-peňu. Pak se ale objeví šotolínka a okolní panoramata se rychlostí změní ve šmouhy. Dole projedeme pár vesniček a najdeme si bydleníčko v zájezdním hostinci ve Starém Městě.

teplota 15-25°C

Dolní Lipka(č) Králíky(z) Mariánský kopec(z) Králíky(č) Králický Sněžník(ž,č,ž) Stříbrnice(m) Staré Město pod Sněžníkem

Den druhý: Staré Město pod Sněžníkem - Branná - Ramzová - Keprník - Červenohorské sedlo - Švýcárna

V Branné jsme coby dup. Výjezd na hrad. Pak podél potoka. Dále pokračujeme po silnici. V obci Ostružná jsou již z dálky vidět větrné elektrárny. Využívají proudění větru Ramzovským sedlem a na rozdíl od té božídarské fungují. V Ramzovském sedle sjedeme na značku a ta nás pěkně dovede na horní stanici spodní lanovky. V pohodě jetelná cesta. Dále se ale začíná přiostřovat a cesta je pokryta balvany, chvílemi je proto nutné tlačit (kolo). S výškou klesá teplota a to proklatě nízko. Naopak přibývá sněhová pokrývka. Celá hřebenovka je prakticky pokrytá sněhem. V rozbředlém sněhu se nedá moc jezdit a chůze příjemně chladí. Pár minut. Pak mrazí.
Cestou odbočíme na Keprník, provedeme skupinové foto. Hřebenovka Jeseníků asi není prioritně určena pro kola. Víme to, ale to je právě důvod, proč si takové cesty vybíráme. Nejsou tam překážející cyklisté - rodinky s dětmi a pseudobikeři. Turista uhne a my poděkujeme. Většinou. Totiž my děkujeme pořád, turista většinou uhne. Pankrácovi však jeden sveřepý stařík nejen neuhnul, ale ještě ho udeřil holí po zádech. Ale i to je důvod jezdit po takových cestách.
Pak se cesta necesta změní v šotolínku a průjezd Červenohorským sedlem je nebýt bufetu otázka okamžiku. Bufet nás vybaví silami pro boj se stoupáními, blátem a sněhem. S takovou výbavou na Švýcárnu krásně dojedeme.
Na místě se ubytujeme, uschováme kola do kůlny a protože se nevaří, vyrážíme na pěší výlet na Praděd. Od Pradědu vede k chatě silnice, teď byla ale pokryta souvislou sněhovou pokrývkou místy přesahující jeden metr. Výlet se tedy malinko prodloužil. O kus dál jsme minuli zapadlý buldozer, co se asi snažil obnovit silniční spojení s chatou. Ke Švýcárně nebylo možno se dostat ani vozem ani skútrem. Proto asi nevaří.
V restauraci na Pradědu ale vaří. I poháry dělají a Praděd tekutý mají. Cesta po tmě zpátky na chatu je pak veselejší.

teplota 16-29°C

Staré Město pod Sněžníkem(m) Branná(z) Ostružná(s) Ramzová(č) Keprník(č) Červenohorské sedlo(č) Švýcárna

Den třetí: Švýcárna - Česnekový potok - Mravenečník - Petrovy kameny - Švýcárna

Protože chata je na perfektním místě, zůstali jsme další den a udělali tedy okružní výlet. Od chaty dolů teče Česnekový potok. Podél potoka vede značka a cesta. Jeli jsme tedy po značce dolů k dolní nádrži elektrárny Dlouhé Stráně. Sjezd je velmi technický, místy nejetelný. Pro zpestření dáváme brod v opačném pořadí - my dole, kola na ramenou. Vyhrabat se do prudkého svahu od potoka je další atrakce. Následuje prohlídka hráze dolní nádrže a cesta na nádrž horní. Je to po silnici asi deset kilometrů, převýšení osmset metrů. Cestou nás míjí turistické autobusy. Při předjíždění bez vyjímky podřazují. Oblak dýmu z výfuku, ale naši motivaci nesníží. Nahoře príma rozhled. Sjezd zpět dolů na silničním kole je jeden nejlepších zážítků co mám. Tentokrát je ale rozhodnuto přejet po temeni Mravenečníku s minimální ztrátou výšky (dvěstě metrů) do sedla k Františkově myslivně.
Jsou tady lesácké cesty plné bahna ale směr se udržovat daří. Kousek dál u Františkovy myslivny se napojujeme na značku a pokračujeme vzhůru na Jelení hřbet, posléze vyhlídkovou cestou, až na rozcestník na hřebeni. Otáčíme směrem k Pradědu. Míjíme Petrovy kameny s upozorněním na slet čarodějnic a již mezi lyžaři po sjezdovkách na Ovčárně míříme dolů k bufetu, doplnit energii. Energie doplněna, jedeme na Praděd a odtud zpět na Švýcárnu.

teplota 26°C

Švýcárna Česnekový potok Mravenečník Petrovy kameny Švýcárna

Den čtvrtý: Švýcárna - Údolí Bílé Opavy - Karlova Studánka - - - Sloup

teplota 32°C

Švýcárna(č) Barborka(m) Karlova Studánka(č) Malá Morávka(ž) Ždárský potok(ž,z) Bedřichov ??? Oborský dvůr Sloup

Den pátý: Sloup - Blansko - Velká Býteš

teplota 35°C

Sloup(č) Macocha(č,s) Blansko ??? Kuřim ??? Velká Býteš

Den šestý: Velká Býteš - Jihlava

teplota 33°C

Velká Býteš ??? Nový Telečkov(m) Horní Radslavice(m) Zátiší(m) Dolní Smrčné(č) Luka nad Jihlavou(č) Jihlava

Zpět na začátek
Ubuntu Opera